مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از برگزاری جلسه آموزشی پرسشگران در خصوص اجرای هشتمین دوره پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر ( STEPs ) خبر داد.

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و عوامل خطر، بیماری‌های غیرواگیر یکی از علل اصلی مرگ در جهان محسوب می شود که به یکی از مهم­ترین اولویت‌ های سلامت تبدیل شده‌اند. در همین راستا علیرغم دسترسی به برخی اطلاعات مربوط به بار تعدادی از بیماری‌های مزمن همچنان نیازهای اطلاعاتی در زمینه وضعیت و توزیع عوامل خطر آن‌ها در جمعیت‌های مختلف برای طراحی برنامه‌های پیشگیری و کنترل موردنیاز است.

این اطلاعات، آینده بار بیماری‌ها را پیش‌بینی می‌کند و لازم است به شیوه‌ای تولید و منتشر شود که مبتنی بر آخرین و دقیق‌ترین شواهد علمی، تصویب سیاست‌های مرتبط را در سطوح مختلف تسهیل و هدایت کند.

بر این اساس، طرح گام‌ به‌گام مراقبت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر، پاسخی برای دستیابی به نمایی از عوامل خطر و بیماری‌های غیرواگیر است. این طرح برگردآوری مستمر اطلاعات دارای کیفیت تمرکز دارد که سه گام آن شامل پرسشگری با پرسشنامه (گام اول) انجام سنجش‌های جسمانی (گام دوم) و اندازه‌گیری‌‌های آزمایشگاهی (گام سوم) است.

در گام اول با هدف بررسی اطلاعات جغرافیایی و عوامل خطر رفتاری، مواردی همچون سبک زندگی، تغذیه، فعالیت بدنی، غربالگری سرطان­ ها و بروز سوانح و حوادث مورد ارزیابی قرار می­گیرند. در گام دوم شاخص ­های مورد نظر در تن­سنجی شامل قد، وزن، دور کمر، دور لگن، ضربان قلب، فشار خون و گام سنجی و در گام سوم شاخص­های مورد نظر بیولوژیک، شامل تست های مورد مطالعه این پژوهش، Total Cholesterol ،HDL ،ALT ،Triglyceride  و کراتینین از نمونه سرم، HbA1c از خون کامل، Glucose از نمونه پلاسما و سدیم، پتاسیم،کراتینین، آلبومین، پروتئین و BUN از نمونه ادرار مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

اهداف اجرای این پیمایش:

  • ترسیم نقشه مربوط به عوامل خطر رفتاری، جسمی و بیوشیمیایی مرتبط با بیماری­ های غیرواگیر به منظور ارزیابی اثر بخش بودن مداخلات رایج و ترسیم مداخلات آتی منطبق با سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری­ های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط
  • پایش و ارزشيابي اثرات برنامه­ هاي پيشگيري و كنترل بيماري­ هاي غيرواگير و تشکیل پايگاه ملي اطلاعات عوامل خطر بيماري­ هاي غيرواگير
  • امکان­پذیر کردن دستیابی به زمینه ­های مطالعات تکمیلی و نحوه بهره­ برداری مناسب از داده­ های حاصل از پیمایش

مهندس غلامحسین نوروزی نژاد هدف از تشکیل این جلسه را ابلاغ وزارت بهداشت و لزوم اجرای این پیمایش در بازه زمانی 2 ماه پایانی سال و لزوم آموزش نحوه اجرای آن برای پرسشگران بیان کرد.

در این جلسه ابتدا اهمیت و کلیت نحوه اجرای پیمایش توسط آقای نوروزی نژاد ارائه و در ادامه خانم آگاه کارشناس غیرواگیر، نحوه انجام پرسشگری را به فراگیران آموزش دادند و در پایان از پرسشگران خواسته شد تا با درایت و توانمندی و به پشتوانه حمایت ناظر شهرستانی و دانشگاهی اجرای این طرح را به صورت کامل و بدون نقص به پایان رسانند.