مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از فرا رسیدن  هفته و روز جهانی دیابت از تاريخ بیست و چهارم لغايت سی ام ماه آبـان ماه با شعار «پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند»خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد گفت : دیابت یک بیماری جدی و طولانی‌مدت است و زمانی رخ می‌دهد که بدن نمی‌تواند انسولین تولید کند و  یا نمی‌تواند به طور موثر از آن استفاده کند. به طور کلی دیابت در سه گروه طبقه بندی می شود: دیابت نوع ۱، نوع ۲ و دیابت بارداری.

دیابت نوع ۱ بیماری دوران کودکی و نوجوانی است ولی می‌تواند در هر سنی رخ دهد وحداقل در حال حاضر نمی‌توان از آن پیشگیری کرد. افراد با دیابت نوع ۱ می‌توانند سلامت زندگی کنند. در صورت تامین دائمی انسولین، آموزش، خودمراقبتی و اندازه گیری قند خون، مبتلایان به دیابت نوع یک می توانند در سلامت زندگی کنند. حدود ۹۰% دیابت در سراسر جهان دیابت نوع ۲ گزارش شده است. آموزش، خودمراقبتی و پیروی از شیوه زندگی سالم و استفاده از دارو در کنترل بیماری موثر است. دیابت نوع 2 قابل پیشگیری است و در برخی موارد در اوایل بیماری قابل بهبود است.

غلامحسین نوروزی نژاد ادامه داد : پرستاران به عنوان عضو بسیار ارزشمند جامعه نقش مهمی در زندگی افرادی که به دیابت مبتلا شده اند و یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند را ایفا می کنند و نقش پرستاران با توجه به پاندمی کووید 19 در پیشگیری از دیابت بیش از پیش اهمیت دارد.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها  در پایان  اقدامات احتیاطی در مقابل کووید 19 را جهت بیماران دیابتی به شرح ذیل برشمرد :

  • دست‌ها را به طور کامل و منظم شستشو دهید.
  • از لمس صورت خود با دست‌های کثیف خودداری کنید.
  • اشیا و سطوحی که اغلب لمس می‌شوند را ضد عفونی کنید.
  • غذا، عینک، حوله و غیره را به صورت اشتراکی استفاده نکنید.
  • هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با قسمتی از بازو بپوشانید.
  • از تماس با افراد دارای علائم بیماری تنفسی اجتناب نمائید .
  • در صورتی که علائم به نفع بیماری آنفولانزا یا کرونا داشتید به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایید.

اعلام و روزشمار این هفته را به شرح ذیل می باشد:

شنبه ۲۴آبان۹۹:  روز جهانی دیابت

یکشنبه ۲۵آبان۹۹:  پرستار و دیابت

دوشنبه۲۶ آبان۹۹:  انسولین و دیابت

سه شنبه۲۷آبان۹۹:  پیشگیری از دیابت

چهارشنبه۲۸آبان۹۹:  خود مراقبتی دیابت

پنجشنبه۲۹آبان۹۹:  شیوه زندگی و دیابت

جمعه ۳۰آبان۹۹: پاندمی کووید۱۹و دیابت