مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از آغاز پویش مهار پوکی استخوان(استئوپروز) با تشخیص به موقع خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد هدف از برگزاری این پویش را آموزش گروه هدف در خصوص مراجعه زود هنگام، جهت تشخیص پوکی استخوان بیان کرد و گفت: این آموزش ها به عموم مردم با تمرکز بیشتر بر خانم هایی که در دوران بارداری به سر می برند، سنین یائسگی(50 سال)، خانم های گروه سنی بالاتر و مردان بالاتر از 50 سال صورت می گیرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: پوکی استخوان(استئوپروز) یک بیماری مزمن استخوانی است که بیماری خاموش هم نامیده می شود. در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا کرده و بافت استخوان به تدریج تحلیل می رود. در هزاره سوم میلادی سهم این بیماری 59 درصد کل مرگ های جهان و46 درصد از بیماری های غیرواگیردار می باشد به طوری که بیماری های مزمن مسئول بیش از 70درصد کل هزینه های پزشکی می باشند.

 غلامحسین نوورزی نژاد در پایان یادآور شد: بر اساس گزارش های موجود تعداد زیادی از ایرانیان به خصوص افراد مسن حداقل یک شکستگی را تجربه می کنند. بر اساس مطالعات انجام شده پوکی استخوان مسئول از دست رفتن بیش از 36هزار سال زندگی مردان و زنان ایرانی است.