مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت ازفرارسیدن بیست وسوم مهر ماه، روز ملی مبارزه با سل با شعار به سل پایان می دهیم خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد در گفتگو با وب دا گفت: بیماری ســـل را بزرگترین علت مرگ ناشی از بیماری های عفونی درجهان دانست ویادآورشد: در حالی که تمامی موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری، با تشخیص و درمان به موقع قابل پیشگیری هستند، متاسفانه در هر4 ثانیه یک نفر به باسیل سل  آلوده و به این  بیماری مبتلا می شود و در هر10 ثانیه یک نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را ازدست می دهد.

نوروزی نژاد در ادامه گفت: سل بیماری عفونی و درمان پذیری است که از راه تنفس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. عامل آن را نوعی باکتری دانست که می تواند از طریق جریان خون به دستگاه گوارش، استخوان، کلیه ها و حتی مغز نیز انتقال پیدا کند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت با اعلام این که کلیه خدمات تشخیص و درمان سل در مراکز خدمات جامع سلامت، رایگان و با کیفیت بالا ارائه می شود.خاطر نشان کرد: کاهش پیآمدهای ناشی از این بیماری تنها درصورتی میسر است که بر روی تشخیص و درمان  به موقع آن سرمایه گذاری شود همچنین در صورت بروز علائم مشکوک به سل از جمله سرفه بیش ازدو هفته جهت تشخیص به خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها درپایان ابراز امیدواری کرد: با همت و تلاش کارکنان بهداشتی، افزایش آگاهی عموم مردم و حمایت کلیه سازمان ها  ابتلا به بیماری سل را در کشور متوقف نماییم.