مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از فرا رسیدن روز جهانی هپاتیت در هفتم مرداد ماه خبر داد.

غلامحسین نوروزی نژاد در گفتگو با وب دا بیان کرد: هپاتیت همان التهاب کبد است که شایعترین علت آن در جهان و ایران، هپاتیت های ویروسی نوع B  و Cمی باشند و سالانه باعث مرگ بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر در جهان می شود و می توان 95 درصد مرگ ناشی از سیروز و سرطان کبد مربوط به هپاتیت های ویروسی B و C است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها شناسایی و مراقبت به هنگام افراد مبتلا را موثرترین اقدام در کنترل بیماری و جلوگیری از عوارض کبدی و مرگ ناشی از آن برای بیماران دانست و گفت: افراد ناقل تنها مخزن این بیماری هستند و با شناسایی و اقدام لازم می توان زنجیره انتقال بیماری را قطع و از انتشار بیماری جلوگیری نمود.

وی افزود: راه های انتقال این بیماری از مادر آلوده به جنین و نوزاد، تزریق خون و فرآورده های خونی آلوده، حجامت، دندانپزشکی و تاتوی غیر مجاز و بهداشتی، ارتباط جنسی مشکوک و محافظت نشده و مواجهه های شغلی عنوان کرد.

نوروزی نژاد در پایان گفت: افراد با مراجعه به پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت، و خانه های بهداشت ضمن کسب اطلاعات در این خصوص در صورت نیاز مورد بررسی قرار می گیرند تا از انتقال بیماری به افراد خانواده و یا نزدیکان پیشگیری گردد.