مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت از  اعلام لیست کالاها و خدمات آسیب رسان به سلامت در سال 1400 خبر داد.

دکتر زهرا دستجردی در گفتگو با گفت: به استناد  قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و بر اساس ماده ۷ بند «ج» این قانون، هرگونه تبلیغات خدمات و کالاهای آسیب رسان به سلامت از سوی همه رسانه‌ها ممنوع است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس ماده الحاقی ۴۸، هرگونه تولید، واردات، عرضه کالاها، خدمات آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف، مشمول عوارض خاص، تحت عنوان عوارض سلامت است و فهرست خدمات و اقدامات و کالاهای آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء مصرف توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و درصد عوارض (حداکثر ده درصد ارزش کالا) برای این کالاها در ابتدای هر سال توسط کارگروهی با مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عضویت وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تعیین و ابلاغ می‌شود.

دکتر دستجردی در ادامه گفت: مواد غذایی مندرج در لیست مذکور به دلیل کالری بالا (داشتن شکر و روغن افزوده ، چربی اشباع و ترانس) یا نمک و همچنین مواد نگهدارنده، به عنوان عوامل بیماری های غیر واگیر محسوب شده و مصرف آن ها می تواند در دراز مدت ، موجب اضافه وزن، چاقی، فشار خون، دیابت و سایر بیماری های غیر واگیر گردد.

وی در پایان از کلیه همشهریان خواست در صورت مشاهده تبلیغات لیست مذکور در سطح شهر (مکان های عمومی و بیلبورد ها و ...)، با شماره تلفن 43332604 تماس حاصل نمایند تا پیگیری لازم در اسرع وقت صورت گیرد.

جهت مشاهده لیست مذکور اینجا کلیک نمایید.