در کنار نوزاد بودن در بیمارستان ممکن است به شما در پیوند با کودک و در شروع شیردهی کمک کند. قبل از تماس با کودک باید دستان خود را بشویید. همچنین باید هنگام نگه داشتن کودک از ماسک صورت استفاده کنید، از جمله در هنگام شیردهی نوزاد. ماسک یا شیلد صورت را به هیچ وجه روی صورت نوزاد قرار ندهید. کارکنان بیمارستان ممکن است گهواره کودک را حداقل 2 متر از شما دور نگه دارند. همچنین ممکن است کارکنان از یک گهواره پلاستیکی شفاف استفاده کنند که محصور باشد و دمای آن یکنواخت باشد. اگر اتاق جداگانه را انتخاب می کنید ممکن است کودک شما در اتاق دیگری بماند. اگر خیلی بیمار هستید یا کودک شما در معرض خطر بسیار بیمار شدن است، ممکن است تیم مراقبتهای بهداشتی شما احتمالاً این مسئله را تشویق کنند. اگر شما و کودک شما از هم جدا شده اید و قصد شیردهی را دارید، می توانید از شیردوش استفاده کنید. شیر خودتان که با شیر دوش تهیه شده را می تواند فردی که مبتلا نیست با شیشه به نوزاد بدهد. استفاده از شیر دوش همچنین ممکن است به شما در حفظ  توانایی شیر دادن و برای کمک به هنگام شروع شیردهی کمک کند.

آیا COVID-19 می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود؟

محققان هنوز در حال تحقیق روی این موضوع هستند که آیا COVID-19 می تواند از شیر مادر عبور کند و باعث ایجاد عفونت در کودک شود. بیشتر اطلاعات نشان می دهد که شیر دادن با شیر مادر در هنگام ابتلا به COVID-19 به کودک بی خطر است. به یاد داشته باشید که شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای بیشتر نوزادان است. شیر مادر همچنین در محافظت از نوزادان در برابر عفونت ها از جمله عفونت گوش، ریه ها و دستگاه گوارش کمک می کند. به همین دلایل، داشتن COVID-19 نباید شما را از دادن شیر مادر به کودک باز دارد. اگر قصد شیردهی دارید، با پزشک متخصص بهداشت و درمان خود صحبت کنید. خواسته های خود را به گونه ای بیان کنید که بتوانید قبل از اینکه کودک خود را به خانه ببرید، شروع به شیردهی کنید.

چگونه می توانم از انتقال COVID-19 به کودک خودداری کنم؟

در حالی که در بیمارستان هستید بعد از رفتن به خانه، باید اقدامات زیر را انجام دهید تا از انتقال عفونت به کودک جلوگیری شود:

 دست های خود را قبل از تماس با کودک با دقت بشویید، در حین شیردهی یا تغذیه با بطری، ماسک صورت بپوشید، دست های خود را قبل از لمس هر قسمت شیردوش یا قسمت های بطری بشویید و بعد از استفاده تمام قسمت های شیردوش و بطری را تمیز کنید. همچنین می توانید از کسی که بیمار نیست بخواهید نوزاد را با بطری شیر بدهد.

منبع

https://www.acog.org/patient-resources/faqs/pregnancy/coronavirus-pregnancy-and-breastfeeding

 

مریم زمانی

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور