تقویم روز
امروز چهارشنبه 30 مهر ماه 1399 ساعت 05:43 ق ظ

معرفی حراست ادامه

حراست چیست ؟

 

به نظرشما حراست چگونه جائی است و چه اهدافی را دنبال می كند ؟

اطلاعات شما در رابطه با شرح وظایف حراست تا چه حدی است ؟

آیا می دانید حراست در چه مواردی می تواند یاری رسان شما باشد ؟

آیا می دانید شما در چه مواردی می توانید حراست را یاری كنید ؟

 

سعی ما در این مقوله آشنایی بیشتر شما نسبت به وظایف و روش خدمت رسانی حراست به همكاران عزیز می باشد امید است كه در این راه قدم كوچكی برداشته باشیم.

 حراست در لغت به معنای پاسداری و مراقبت كردن می باشد . از لحاظ عرف اداری حراست به نهادی گفته می شودكه در قلب تشكیلات یك سازمان وجود داشته و وظیفه خطیر مراقبت از سلامت اجزای ریز و درشت آن تشكیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف های موجود به عهده دارد .

وظیفه اصلی حراست مواظبت بر سلامت سازمان است ؛ چرا كه هر سازمانی جهت نیل به اهداف خود به سلامت درونی و بیرونی نیاز دارد . از آنجا كه سلامت هر سازمان همواره در معرض آلودگی ها و تهدید های درونی و نفوذی است ، برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی ها نیازمند سیستمی هستیم كه با دقت زیاد اولاً  از نفوذ آفت ها به داخل سیستم جلوگیری كند، ثانیاً  با تشخیص و شناخت آفت های درونی ، زمینه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد .

 

بنابراین حضور حراست در عرصه فرآیندهای سازمانی ، همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده زیر است :

 ۱.       هدف كلان و راهبردی : حفظ و ارتقای توان حفاظتی و امنیتی سازمان به منظورپیش برد اهداف سازمان .

 ۲.    اهداف عملیاتی : همراهی و مساعدت مدیران با ارائه مشورت های موثر و اطلاع رسانی به موقع ، اعمال نظارت ها و انجام اقدام های موثر جهت حفاظت همه جانبه از ایمنی و سلامت منابع سازمان .

 

وظایف حراست برای رسیدن به اهداف :

  • حفاظت و صیانت از كاركنان در برابر آسیب ها و تهدیدات احتمالی
  • اطلاع رسانی بهموقع از وضعیت سیستم به مراجع دارای صلاحیت
  • حفاظت از اماكن، تأسیسات و تجهیزات
  • حفاظت از اسناد
  • حفاظت IT
  • انجام مأموریت های محوله از سوی مرجع دارای صلاحیت

 

حراست به عنوان مشاور مدیریت :

حراست به عنوان چشم مدیر در سازمان و با توجه به اشرافی كه به مجموعه دارد می تواند مشاور خوبی برای مدیریت محسوب شود . البته بسیار روشن است كه مسئولین حراست ، زمانی می توانند در این خصوص موفق باشند كه از علم ، تخصص ،درایت و روشن بینی خوبی برخوردار باشند .

حفاظت از كاركنان :

وظیفه نیروی انسانی،رسیدن به اهداف سازمانی است ولی وظیفه حراستها حفظ سلامت نیروی انسانی است.

احقاق حقوق كاركنان :

از نظر علم مدیریت ، سازمانی می تواند موفق و پویا و پیش رو با شد كه كاركنانی با انگیزه و راضی داشته باشد ، زیرا از كارمند ناراضی ، خلاقیت و ابتكار به وجود نمی آید . بنابراین می بایست به منشأ نارضایتی های كاركنان توجه نموده و نسبت به توجیه مدیران و اصلاح روش ها اقدام كند . بدیهی است حراست می تواند از این طریق ، خدمات قابل توجهی به مدیریت ، كاركنان مجموعه و در كل به نظام مقدس اسلامی ارائه نماید .

 

‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ احقاق حقوق ارباب رجوع :

یكی از دلایل تأسیس ادارات و سازمانها وارگانها ، ارائه خدمات به مردم می باشد و از طرف دیگر توجه و دقت در رضایت مندی ارباب رجوع .

 

شایسته سالاری (كمك به انتصاب افراد شایسته ) :

طبق قانون ، انتصاب مسئولین به پست های حساس و مسئولین بخش های مختلف اداری ، باید پس از تعیین صلاحیت حراست دستگاه صورت گیرد .

 

نقش حراست در پیش گیری از وقوع تخلف ها :

 سه نقش اساسی حراست به منظور پیشگیری از وقوع تخلف‌ها در سازمان به شرح زیر می باشد :

 

اول : نقش هشدار دهنده یا پیشگیری كننده .

دوم : نقش اصلاح كننده یا درمان كننده .

سوم : نقش جداكننده از سیستم .

 

 این وظیفه خطیر حراست از جهاتی شبیه به نهادهای بهداشتی درمانی است چنانچه این نهاد در ابتدا سعی بر آن دارد كه ابتدا از هر آلودگی و بیماری پیشگیری نماید و در مرحله بعد اگر احتمالاً كسی آلوده شد او را درمان نماید و در نهایت اگر دو روش قبلی موثر واقع نشد او را همچون یك عضو مرده و فاسد شده بدن از سیستم جدا كرده و دور بیاندازد ، چنین نقشی را حراست در سازمان ایفاد می كند . حراست در هر سازمان با پیش بینی نوع تخلف ها و جرایمی كه ممكن است در آن سازمان به وقوع بپیوندد سعی می كند به انحاء مختلف ، چشم و گوش كاركنان آن سازمان را به روی دام ها و كمین های سر راه گشوده و آنها را هوشیار و آگاه سازد .

 

با این كارها اولاً جلوی خسارت های احتمالی كه مسلّماً هزینه های سنگینی برای سیستم در برخواهد داشت، گرفته می شود ثانیاً  به این وسیله جلوی انتشار تخلف ها و انحراف ها در بین كاركنان گرفته می شود .

 اطلاعات شما حتی اگر بسیار ناچیز به نظر رسد شاید برای رسیدن به هدفی كه ما و شما به دنبال آن هستیم راهنمای بزرگی باشد

 

شماره تماس مستقیم: 42627510-051

شماره فاکس حراست: 42627509-051

پیوند های مفید