«هر گاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است»

سوره مبارکه مائده آيه ٣٢

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی نیشابور فرارسیدن سی و یکم اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو را به تمامی کسانی که به نجات جان انسان ها می اندیشند و به ایثارگرانی که نفس های عزیز از دست رفته شان را به بیماران نیازمند پیوند اهدا می کنند؛ تبریک گفت.

دکتر قاسم مشارموحد ادامه داد: فرهنگ سازی اهدای عضو، یکی از فعالیت های ارزشمندی است که در راستای نجات جان انسان ها انجام می شود و سی و یکم اردیبهشت ماه با هدف نهادینه شدن این فرهنگ به نام روز اهدای عضو، اهدای زندگی نام گذاری شده است. امیدواریم با ارتقای این فرهنگ روزی برسد که بیماران نیازمند پیوند عضو به علت نبود عضو از میان ما نروند.

مشارموحد افزود: با توجه به شیوع کرونا و کاهش شانس عمل پیوند به دلیل تست مثبت بیماران مغزی شرایط سخت تری پیش آمده است. با این وجود جان بخشی و اهدای زندگی دوباره همچنان در جریان است به طوری که 7 خانواده نیک اندیش نیشابوری با اهدای اعضای عزیزان خود به بیش از 30 نفر از هموطنان زندگی دوباره اهدا کردند.

وی با تأکید بر رایگان بودن این امر خداپسندانه گفت: همان طور که از واژه اهدای عضو مشخص است عمل اهدای عضو به صورت رایگان انجام می شود و خانواده اهداکننده هیچ مبلغی نه از سوی گیرنده عضو و نه از سوی دولت دریافت نمی کنند. گاها برخی خانواده های دارای بیمار مرگ مغزی که تمایل به اهدای اعضای عزیزشان دارند از این که در مظان اتهام قرار گیرند از اهدای اعضا امتناع می ورزند.

معاون درمان در پایان یادآور شد: متقاضیان دریافت کارت اهدای عضو می توانند با مراجعه به سامانه www.ehdacenter.ir فرم ثبت نام اهدای عضو را تکمیل و کارت اهدای عضو خود را پرینت بگیرند و خانواده خود را نیز در جریان دریافت کارت اهدای عضو قرار دهند.