مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور از مشاوره بیست هزار و 420 نفر در سامانه 4030 توسط کارشناسان سلامت روان معاونت بهداشت خبر داد.

دکتر محمد آذینی گفت: از ابتدای شیوع بیماری کووید 19 به همت دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخش مشاوره روانشناسی و پاسخگویی به سئوالات و نگرانی های مردم در سامانه کشوری 4030 ایجاد گردید و از همان ابتدا کارشناسان سلامت روان معاونت بهداشت دانشکده با حضور فعال در این سامانه به ارائه خدمت مشغول بوده و هستند.

وی ادامه داد : رسیدگی به پیامدهای بهداشت روان همه گیری کووید 19 و تأثیر آن بر جامعه، از موضوعات مورد تأکید معاونت بهداشت می باشد و سرمایه گذاری لازم برای آماده سازی زیرساخت ها و توجه به اصول بنیادی مربوطه در دستور کار گروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت قرار دارد.

کارشناس گروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در ادامه گفت : همه گیری کووید 19 افزایش شیوع اختلالات روانپزشکی را به دنبال داشته و همچنین در افرادی که از قبل دچار انواع اختلالات و یا تحت درمان بودند، امکان عود و یا شدت گرفتن علائم را باعث شده است و بنابراین پاسخگویی به نیازهای روانپزشکی مردم در سامانه 4030 راهکار مهمی در کاهش بار روانی بیماری کووید 19 می باشد.

ساناز پورسعید در پایان افزود : در این سامانه روانشناسان با مشاوره کنترل استرس و کاهش نگرانی به جمعیت عمومی و مبتلایان ترخیص شده از بیمارستان و همچنین مشاوره سوگ برای خانواده های متوفیان ناشی از بیماری کرونا نقش بسیار  کلیدی را در کاهش بار و کاهش عوارض روانپزشکی بیماری برعهده دارند و همشهریان گرامی با تماس با سامانه 4030 می توانند از تمام خدماتی که ذکر شد به صورت رایگان بهره مند گردند.