معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: با توجه گسترش و شیوع کرونای جهش یافته کودکان نیز در معرض خطر هستند.

دکتر عصمت تقی آبادی افزود: تفاوت کرونای جهش یافته در قدرت و سرایت انتقال بیماری است که 4 برابر بیشتر از نوع قبلی و دارای علایمی شدیدتر و حادتر است؛ همچنین برخلاف کرونای قبلی، تمام گروه های سنی و حتی کودکان را نیز درگیر می کند.

رئیس مرکز بهداشت خاطر نشان کرد: کرونا ویروس جدید برخلاف باور عموم مردم، افزایش قابل توجهی در مبتلا کردن اطفال  و کودکان زیر 14 سال دارد به گونه ای که روز شنبه بیست و هشتم فروردین 7 کودک در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم بستری شده اند.

وی با اشاره به آغاز وضعیت قرمز در نیشابور از هجدهم فروردین گفت: در اسفند ماه سال گذشته میانگین روزانه 100 تست و در  فروردین ماه سال جاری این تعداد به میانگین روزانه 285 تست رسیده است که نشان می دهد که  میزان تست های مثبت از 20 درصد به بالای 40درصد در بیماران سرپایی افزایش یافته است.

در ادامه دکتر تقی آبادی با تاکید بر لزوم قرنطینه خانگی افزود: در کنترل اپیدمی کرونا، طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نیز با بیماریابی فعال و رهگیری درب منازل بیماران در حال اجرا است و توانستیم به نتایج قابل قبولی برسیم اما مهم ترین فاکتور رعایت قرنطینه ی خانگی است. افرادی که مبتلا  هستند و نتیجه ی تست شان مثبت  اما بدون علامت هستند باید از منزل خارج نشوند و در قرنطینه باشند. متاسفانه 15هزار نفر از بیماران مبتلا در کل کشور اصول قرنطینه خانگی را رعایت نکردند و این امر موجب گسترش ویروس در سطح کشور شد.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: در نیشابور از ابتدای شیوع کرونا ویروس به طور میانگین 60تا70درصد پروتکل ها توسط مردم رعایت شده است که مستلزم همت بیشتری می باشد و مردم باید استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم حضور در تجمعات، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه را جدی بگیرند و بدانند این ویروس منحوس جهش یافته کودک و بزرگسال نمی شناسد و بسیار بی رحم است.