معاون اجرايي مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، در جلسه شورای اداری شهرستان نیشابور از تزریق بیش از ۴ میلیون دوز واکسن کرونادرکشور خبر داد.

دکتر بابک فرخی با اشاره به این که در دوران پاندمی کرونا دستاوردهای زیادی کسب شده است راه اندازی ۱۲۵۰ مرکز منتخب ۱۶ و ۲۴ ساعته برای مدیریت بیماری کرونا و انجام تست تشخیصی کووید۱۹، مدیریت سایر خدمات بهداشتی به جا مانده ( نظیر خدمات ارایه شده به مادران باردار ، سایر خدمات مراقبتی سطح یک )، اجرای طرح شهید سردار حاج قاسم سلیمانی جهت رهگیری و مراقب در منزل و تیم های نظارتی و کمک های مومنانه در قالب تیم های حمایتی ، انجام بیش از ۲۰ میلیون تست کرونا، ۳۱۵ هزار نفر قرنطینه معکوس، ۶ میلیون بازدید نظارتی از اماکن، ۳۶۴ هزار اخطار، ۱۷۰۰ پلمپ و ارایه بیش از ۲میلیون بسته حمایتی به خانوارهای نیازمند و تحت درمان را از جمله سایردستاوردها برشمرد.

وی همچنین افزود: اکنون واکسیناسیون گسترده ی سراسر کشور در حال انجام است و جمعیت سالمند بالای ۶۵ سال که بالغ بر ۸ میلیون نفر هستند به استناد سند ملی بر اساس زمان بندی اعلام شده از ستاد ملی واکسن را دریافت می کنند.

دکتر بابک فرخی خاطر نشان کرد: تاکنون ۵۰ درصد از واکسن های وارداتی سینوفارم، ۳۳ درصد آسترازنکا، ۱۵ درصد اسپوتنیک و ۲ درصد بهارات بودند و از ۴ میلیون نفر ۵۲ درصد زنان و ۴۸ درصد مردان واکسینه شدند.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم تا پایان خرداد واکسن ایرانی پس از طی مراحل مورد نیاز و تولید گسترده به سیستم واکسیناسیون عمومی اضافه شود. این واکسن یکی از کم‌خطرترین و کم عارضه ترین واکسن هایی است که در پایگاه های واکسیناسیون تجمیعی و خودرویی واکسیناسیون صورت می گیرد. هم اکنون نزدیک به هزار پایگاه تجمیعی واکسیناسیون در شهرهای بالای بیست هزار نفر راه اندازی کردیم و همچنین در روستاها در خانه های بهداشت واکسیناسیون توسط بهورزان محترم و در شهرهای زیر بیست هزار نفر توسط مراقبان سلامت و واکسیناتورها واکسیناسیون عمومی انجام می‌شود.