وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در پیک چهارم کرونا تعداد فوتی ها نسبت به جمعیت بستری، نصف  پیک سوم شد، آن هم در شرایطی که قدرت سرایت و کشندگی ویروس در پیک‌چهارم بیشتر بود.
دکتر سعید نمکی افزود: همان طور که طاعون ترکیب دنیا را متفاوت کرد کرونا نیز نشان داد که یک شاخص تعیین کننده برای نمایش قدرت مدیریت کشورهاست.
مقام عالی وزارت بهداشت ادامه داد: در شرایطی که ایران تحریم بود و دست هایش را مظلومانه بسته بودند و به دروغ می‌گفتند برای تجهیزات پزشکی، دارو و واکسن محدودیتی قائل نیستیم توانست از این وضعیت خارج شود.
وی خاطر نشان کرد: در زمان دفاع مقدس گردش مالی و فروش نفت داشتیم و می توانستیم کارهایی انجام دهیم ولی در دوران کنونی تحریم های هوشمند اجازه خرید یک ماسک‌ و گان راهم به ما نمی دادند. بارها برای غربت و تنهایی همکاران خودم در خلوت گریستم و زمانی دلم قرص شد که ایثار و فداکاری های آنان را دیدم  وبه فرماندهان و سربازان این جنگ افتخار می کنم.
وزیر بهداشت با اشاره به گذراندن چهار پیک خطرناک در کشور افزود: نباید از پیک چهارم انگلیسی غافل شویم. ببینید این ویروس چگونه دنیا را به زانو در آورد و پرقدرت ترین کشورها از نظر امکانات و زیرساخت ها دست های خود را بالا بردند اما ما در اقیانوس بلا با دست های بسته شنا کردیم ولی چشم هایمان باز بود و از خداوند متعال استعانت خواستیم.
دکتر سعید نمکی با اشاره به وجود رهبری فرزانه در ایران، رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط ایشان را در مراسم عزاداری محرم، روز درختکاری و....حاوی پیام مهمی مبنی بر اهمیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی مقابله با کرونا برای همه مردم دانست و گفت:  هیچ رهبری به مقیدی ایشان در رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد.
دکتر نمکی گفت: افتخار بزرگی در کشور خلق شد و در حالی که تمام دنیا منتظر بودند بیماران ما پشت بیمارستان ها و تیر خلاص را بر پیکره نظام ببینند یک بیمار پشت بیمارستان ها سرگردان نبود‌ و این آرزو را به گور بردند.
وی در خصوص برگزاری مراسم مذهبی در ایام کرونا گفت: همیشه دلم‌ میخواسته مراسم ها و تجمعات مذهبی برگزار شود اما نگرانی من آلوده شدن این فضاهای روحانی به صحبت های  معاندین است و همان طور که وظیفه دارم جان و سلامت مردم را حفظ کنم به عنوان یک مسلمان وظیفه دارم شریعت و دین را هم حفظ کنم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: تا پایان خرداد و اوایل تیرماه واکسیناسیون جمعیت بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج تمام می شود‌.۸۷ درصد مرگ های ما در این‌گروه است.
دکتر نمکی با اشاره به ساخت واکسن های ایرانی بیان کرد:  واکسن‌ ملی از خردادماه تولید می شود و افتخار جدیدی را برای جمهوری اسلامی رقم‌خواهد زد و  در حالی که خیلی ها این موضوع را غیر ممکن و آن را به سخره می گرفتند، ایران در سال های آینده از بهترین و موفق ترین کشورهای تولید کننده واکسن کوید ۱۹ خواهد بود.