رئیس بخش اورژانس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم از نجات جان بیمار دچار افت شدید فشارخون و وخامت شرایط بالینی ناشی از گزش های فراوان زنبور (شوک آنافیلاکسی) خبر داد.

دکتر امیرصادق علیمردانی افزود: درساعت 14:55 هشتم خرداد ماه در پی مراجعه بیمار دچار شوک آنافیلاکسی، با توجه به شرایط بحرانی، سریعا کد احیا فعال و عملیات احیا بربالین وی انجام شد که خوشبختانه به لطف پروردگار و تلاش تیم احیا، پس از گذشت ۳۰ دقیقه شرایط بیمار پایدار شد.

وی نیش حشرات را دومین علت شایع واکنش های آنافیلاکتیک در دنیا عنوان کرد و افزود: واکنش های آنافیلاکتیک اغلب به دنبال سم حشرات ایجاد می شود وگزش می تواند باعث علایم موضعی و خفیف در محل و یا علایم عمومی و بالقوه کشنده ایجاد کند. که افراد در صورت بروز علایم عمومی از قبیل احساس ضعف و بی حالی، تنگی نفس، تورم  شدید زبان، لب ها، تهوع و استفراغ سریعا بایستی به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

دکتر علیمردانی همچنین افزود: شوک آنافیلاکسی (واکنش حساسیتی شدید و خطرناک ) در سراسر دنیا در حال افزایش است و در برخی کشورهای توسعه یافته تا هزار و 500 مرگ در سال ناشی از این بیماری گزارش شده است. علل متعددی از قبیل موادغذایی، داروها، نیش حشرات و استعداد ژنتیکی افراد باعث بروز آن می شود.

رئیس بخش اورژانس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم با تشکر از زحمات کلیه پرستاران اورژانس گفت: بعد از پایدار شدن علایم حیاتی، بیمار جهت ادامه روند درمان به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی ۲۲بهمن منتقل شد.