نشست خبری دکتر علی اصغر نوری، سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اصحاب رسانه با موضوع کرونا و بیماری های واگیر  برگزار شد.

به گزارش وب دا در این نشست  خبری دکتر علی اصغر نوری با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله حسین (ع) و پیشاپیش تبریک 17 مرداد روز خبرنگار گفت: پیش بینی ها نشان می داد که پیک هفتم کرونا از شهریورآغاز خواهد شروع خواهد شد اما این  پیش بینی خیلی زودتر به وقوع پیوست و از نیمه تیر ماه سال جاری شاهد افزایش میزان مراجعین و بستری های ناشی از بیماری کرونا و آغاز پیک هفتم بودیم.

وی علت شروع زودتر پیک هفتم کرونا را ناشی از فاصله زیاد بین نوبت های واکسن و کاهش سطح ایمنی ناشی از واکسن دانست و گفت: امیدواریم اصحاب رسانه با تاکید بیشتر بر واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی مخصوصا در ایام عزاداری محرم، شاهد افزایش میزان تزریق واکسن در هفته های آتی باشیم.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه از ابتدای پیک هفتم تا کنون متاسفانه 8 نفر از همشهریان در اثر کرونا فوت شده اند گفت: ماسک به عنوان سد اول و واکسیناسیون به عنوان سد دوم پیشگیری از کرونا از مهمترین راهکار ها جهت جلوگیری از ابتلا و فوت ناشی از کرونا می باشد

دکتر زهرا دستجردی ادامه داد: بعد از آب آشامیدنی سالم هیچ عاملی به اندازه واکسیناسیون تاثیر در رشد و افزایش جمعیت نداشته است.

وی تصرح کرد: 100 درصد افرادی که در پیک هفتم کرونا فوت شده اند، بیش از  6 ماه از تاریخ آخرین تزریق واکسن کرونا آنها گذشته است و این اهمیت تزریق دوز یادآور را به ما یادآوری می کند.

دکتر زهرا دستجردی در خصوص درصد واکسیناسیون در گروه های سنی مختلف گفت: مهمترین مشکل در تزریق واکسن کووید 19 در گروه سنی 5-12 می باشد که فقط 25 درصد افراد واجد شرایط در این گروه سنی جهت تزریق واکسن کرونا اقدام کرده اند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت نیشابور در خصوص تزریق واکسن های تاریخ مصرف گذشته گفت: امکان ثبت و تزریق هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته ای نه تنها در نیشابور بلکه در سطح کشور وجود ندارد و واکسن های موجود با تایید سازمان غذا و دارو و با توجه به اینکه همچنان دارای اثر بخشی می باشند به صورت کاملا علمی و قانونی دوباره تاریخ گذاری شده و در حال تزریق هستند.

دکتر زهرا دستجردی در خصوص افزایش مراجعات و تست های کرونا گفت: تست های کرونا در مرداد ماه سال جاری تاکنون نسبت به ماه گذشته رشد 17 برابری داشته است و در نتیجه تست ها نیز شاهد رشد 2.8 برابری موارد مثبت نسبت مدت مشابه ماه گذشته هستیم

وی با بیان اینکه خوشبختانه سال جاری مورد وبا در شهرستان نیشابور نداشته ایم گفت: در سال جاری بیش از  630 نمونه از افراد مشکوک گرفته شده است که تمامی موارد منفی بوده است اما با توجه به مشاهده موارد مثبت قطعی در استان های مرزی هم مرز با عراق  و مورد مثبت قطعی در کشور عراق که در مسیر کاروان های پیاده زیارتی می باشد از تمام همشهریان درخواست می شود در صورت داشتن هرگونه علامت اسهالی جهت اخذ نمونه رایگان به مراکز خدمات جامع سلامت شهری وروستای و یا به پایگاه ها و خانه های بهداشت مراجعه نمایند.

این نشست که با موضوع کرونا و بیماری های واگیر در سالن شهدای سلامت با حضور سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور، مدیر گروه های معاونت بهداشت و با حضور اصحاب رسانه شهرستان  روز دوشنبه دهم مرداد ماه سال جاری برگزار شد.