مدیر گروه سلامت محیط وکار معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی  نیشابور از بازدیدهای مستمر کارشناسان بهداشت محیط از مراکز عرضه مواد غذایی و مساجد، تکایا و... در ایام محرم خبر داد.

مهندس سعید یگانه پور با اشاره به اهمیت کنترل عوامل محیطی در راستای حفظ و ارتقای سلامت عزاداران حسینی با برنامه ریزی منسجم و مدون گفت: در همین راستا دستورالعمل مدیریت مهندسی بهداشت محیط در ایام عزاداری از وزارت بهداشت ارسال شده است و در اختیار کارشناسان بهداشت محیط کلیه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی قرار گرفته است.

وی موقعیت فعلی کشور را به دلیل شیوع بیماری های کووید19(سویه امیکرن)، آبله میمونی، وبا، و تب کریمه کنگو در کشورهای همسایه بسیار حساس ارزیابی کرد و افزود: در راستای پیشگیری از بیماری های مذکور، حمایت ادارات و سازمان های درگیردر برنامه های عزاداری محرم، مانند معاونت استانداری، اداره اوقاف، تبلیغات اسلامی، دفتر امام جمعه معزز، شهرداری و نیروی انتظامی در نیشابور و شهرستان های زبرخان و فیروزه، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و قطعا کارشناسان بهداشت محیط بدون حمایت این عزیزان، به هدف اصلی خود یعنی ارتقای سلامت جامعه نخواهند رسید.

یگانه پور در ادامه برگزاری مراسم ترجیحا در فضای باز، رعایت زمان حداکثر دوساعتی مراسم، رعایت فاصله فیزیکی مناسب، استفاده مداوم از ماسک، و استفاده از زنجیرشخصی و شستن مرتب دست ها با آب و صابون را از نکات مهم و ساده بهداشتی برشمرد و خاطرنشان کرد: توزیع نذورات حتی الامکان باید محدود و کنترل شده باشد و نذورات به صورت خشک توزیع شود و پخت و توزیع غذا در محل با نظارت کارشناسان بهداشت محیط شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت و یا کارشناسان شرکت های خودکنترلی و خوداظهاری صورت پذیرد.

مهندس یگانه پور  با اعلام شعار «عزاداری خالصانه، رعایت مومنانه» محرم امسال را همراه با سلامتی و توفیق برای کلیه عزاداران حسینی آرزو کرد.