کارشناس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو نیشابور در کمیته علمی پژوهش معاونت غذا و دارو دانشکده بیان کرد: برخی گیاهان، با خاصیت آرام بخشی می توانند به کنترل اعصاب افراد کمک کنند اما بایستی به این نکته توجه کرد که استفاده از گیاهان دارویی نیز دارای محدودیت می باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور، دکتر محمدرضا صابریان با اشاره به ارتباط گیاهان دارویی و بیماری های اعصاب و روان اظهار داشت: یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی مورد استفاده در جهان سنبل الطیب است که قسمت مورد استفاده این گیاه، ریشه آن می باشد و یکی از مهم‌ترین خواص دارویی این گیاه خاصیت خواب آور بودن آن است.

وی به گیاهان علف چای، شمعدانی عطری، زعفران و بادرنجبویه به عنوان گیاهان موثر در بهبود افسردگی اشاره و تاکید کرد: این گیاهان فقط در موارد خفیف تا متوسط افسردگی موثر هستند و در موارد حاد باید تحت نظر پزشک دارو دریافت کرد؛ همچنین بنا بر مقالات علمی، گیاهان سنبل الطیب، گل ساعتی و رازک از جمله گیاهان موثر در بهبود خواب هستند که به شکل قرص نیز فرمول شده و در داروخانه ها موجود هستند.

دکتر صابریان در ادامه گفت: گیاه جینکوبیلوبا نیز گیاهی است که برای تقویت حافظه در افرادی که دچار آلزایمر هستند در کنار سایر داروها و اقدامات درمانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما با این وجود اثربخشی آن برای افراد سالم و جوان هنوز به اثبات نرسیده است.

کارشناس اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو نیشابور در پایان خاطرنشان کرد: بیماران اعصاب و روان در صورتی که از داروهای شیمیایی استفاده می کنند، درخصوص مصرف همزمان داروهای شیمیایی و گیاهی احتیاط کرده و بایستی عوارض احتمالی را مد نظر داشته باشند و پیش از استفاده با پزشک خود مشورت کنند.

جلسه کمیته علمی پژوهش معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور، روز یکشنبه بیست و نهم خرداد ماه 1401 با حضور اعضای این کمیته در محل معاونت غذا و دارو برگزار شد.