تقویم روز
امروز شنبه 16 آذر ماه 1398 ساعت 11:27 ق ظ

خرما بخورید زیرا خرما بر هر درد شفاست. امام علی(ع)

شرایط مصرف و نگهداری خرما

آیا شکرک زدن خرما نشانه فساد آن است؟

 شکرک زدن که همان تشکیل کریستال یا بلورهای قندی است، بیشتر در انواع تر مثل خرمای مضافتی و کبکاب و در خرمای کاملا رسیده اتفاق می افتد که در اثر نگهداری خرما در شرایط نامناسب است و اگر خرما در یخچال نگهداری شود، احتمال بروز این پدیده کمتر خواهد بود. به هر حال شکرک زدن فساد تلقی نمی شود. شکرک فقط با ایجاد تغییراتی در بافت و ظاهر خرما، کیفیت آن را از نظر مصرف کننده پایین می آورد.

آیا می توان خرماهای ترش، شکرک یا حشره زده را مصرف کرد؟

 مصرف خرمای ترش و حشره زده توصیه نمی شود چون این خرماها آلوده به انواع میکروارگانیسم ها و آفت هستند ولی مصرف خرمای شکرک زده ایرادی ندارد. البته در صنایع تبدیلی می توان از خرماهای ترش شده و حشره زده هم استفاده کرد.

 نشانه های فساد خرما چیست؟

 فساد خرما در اثر حضور انواع باکتری، کپک، مخمر و آفت های انباری ایجاد می شود. بوی ترشیدگی نشانه شاخصی از تخمیر شدن خرماست. گاهی در انواع خرمایی که به صورت فله عرضه می شود آنقدر شرایط نگهداری نامناسب است که لکه های کپک زده را می توان به سادگی مشاهده کرد. کرم خوردگی و وجود آفات در خرما هم از نشانه های فساد آن هستند که رفع این مشکل باید در مراحل داشت و برداشت خرما انجام شود.

بهترین روش برای نگهداری خرما در منزل چیست؟

 با توجه به اینکه خرما حاوی کربوهیدرات (مواد قندی) زیادی است، محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها، به‌خصوص مخمرها محسوب می‌شود بنابراین توصیه ما به نگهداری خرماهای نرم و تازه در یخچال است. سرمای محیط داخلی یخچال باعث کاهش رشد میکروارگانیسم‌ها و همچنین فعالیت آنزیم‌ها می‌شود. به طور کلی خرما را می‌توان حدود ۸ ماه داخل یخچال نگهداری کرد اما نگهداری خرماهای خشک بیرون از یخچال و ظرف‌های در بسته اشکالی ندارد. خرمای خشک تا یک سال قابلیت نگهداری در یخچال دارد.

 آیا لزومی به شستن یا پوست کندن خرما قبل از مصرف آن است؟

 از نظر بهداشتی، شستن خرما مثل هر میوه دیگری قبل از مصرف ضروری است. انواع میکروارگانیسم‌ها و آلودگی‌ها در نخلستان‌ها وجود دارد. با توجه به پدیده گرد و غباری که در چند سال اخیر در مناطق غرب و جنوب غرب کشور مشکلات فراوانی را به‌وجود آورده، شستن خرما قبل از مصرف بیش از پیش ضروری شده است بنابراین توصیه می‌شود خرما را قبل از مصرف کاملا بشویید ولی نیازی به جدا کردن پوست آن نیست.

کلام آخر:لازم است در حین خرید خرما به بسته بندی ، مجوز و شماره بهداشتی از سازمان غذا و دارو توجه شود

مصطفی حسین آبادی

کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی

پیوند های مفید