تقویم روز
امروز سه شنبه 12 فروردین ماه 1399 ساعت 03:26 ق ظ

علائم کرونا ویروس و زمان مراجعه به پزشک

 رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم در گفتگو با خبرنگار وبدا درخصوص بیماری کووید 19 و علائم و زمان مراجعه به پزشک مطالبی عنوان کرد.

دکتر علی اصغر نوری اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی از این ویروس به عنوان ncov-2019 یاد کرده است که در آن n به معنای جدید و cov به معنای ویروس تاجی است. به طور کلی این ویروس نیز شبیه سندرم حاد تنفسی که سارس نامیده می شود هست اما به هیچ وجه یکسان نیستند.

وی گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شایع ترین علائم کووید 19، تب، خستگی و سرفه خشک است. همچنین ممکن است برخی از بیماران دچار آبریزش بینی، گلودرد، گرفتگی بینی و درد یا اسهال شوند. حدود 80 درصد افرادی که دچار کووید 19 می شوند یک مورد خفیف در حد سرماخوردگی معمولی را تجربه می کنند و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابند.

رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم افزود: طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، تقریبا از هر 6 نفری که به ویروس کووید 19 مبتلا می شوند تنها یک نفر دچار وخامت حال شده و مشکلات تنفسی پیدا می کنند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات اساسی پزشکی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی، دیابت و بیماری مزمن تنفسی در معرض خطر جدی بیماری کووید 19 قرار دارند.

در ادامه گفت: سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) علائم مشخصی را برای شناسایی این بیماری تعریف کرده است که شامل :

1- درجه حرارت بالا شما وقتی روی قفسه سینه یا پشت خود را لمس می کنید گرما را احساس می کنید.

2- سرفه مداوم جدید شما به صورت مکرر شروع به سرفه می کنید.

از آنجا که این بیماری، پنومونی ویروسی است، آنتی بیوتیک ها فایده ای ندارند. داروهای ضدویروسی که برای آنفلوانزا استفاده می شود، موثر نیستند و در حال حاضر هیچ واکسنی وجود ندارد و بهبودی به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.

رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم به سوال این که آیا در صورت داشتن تب یا سرفه باید به پزشک مراجعه کنیم؟ گفت: نه. در حال حاضر توصیه به این است که هر کس دارای علائم باشد حداقل 7 روز در خانه بماند و اگر با کسی زندگی می کنید، آنها باید حداقل 14 روز در خانه بمانند تا از انتشار عفونت به خارج از خانه جلوگیری کنند.

دکتر علی اصغر نوری در پایان به شهروندان توصیه کرد اگر بیماری شما وخیم تر گردید یا علائم شما بیش از هفت روز طول کشید می توانید با شماره های تلفن  43213103-6  از ساعت 8 الی 24 تماس بگیرید تا توسط پزشکان مستقر راهنمایی گردید.

 

پیوند های مفید