تقویم روز
امروز دوشنبه 23 تیر ماه 1399 ساعت 07:25 ق ظ

بدانیم و اقدام کنیم (16)

هر آنچه در مورد آنفولانزا باید بدانید

آنفلوآنزا یا گریپ بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروسRNA از خانواده اورتومیکسویریده (Orthomyxoviridae) ایجاد می‌شود. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌شود که با سردرد ناگهانی، دردماهیچه، تب و ضعف و بی‌حالی شدید نمایان می‌شود. سه تیپ از ویروس آنفلوآنزا به نام‌های A، B و  Cوجود دارد. تیپ A در انسان و حیوانات، تیپ B در انسان و پستاندارن و تیپ C فقط در انسان دیده می‌شود. در حالت معمولی دوره بیماری ۳ تا ۴ روز است. بیماری آنفولانزا یک عفونت تنفسی کوتاه مدت ولی تا اندازه شدید در افراد سالم و بالغ محسوب می‌شود.

 علایم بیماری:

علائم بیماری می‌تواند خفیف یا شدید باشد .تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه (که ممکن است با خلط همراه باشد)، گلودرد، ایجاد زخم‌هایی داخل دهان، بینی، روی سطح پوست، خشونت صدا، استفراغ و حالت تهوع همراه است. گلودرد خارش بدن کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند .این علائم معمولاً دو روز پس از مواجهه با ویروس بروز می‌کنند و معمولاً کمتر از یک هفته باقی می‌مانند. با این حال سرفه کردن ممکن است بیش از دو هفته مشاهده شود .آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می‌شود. حالت تهوع و استفراغ ممکن است در کودکان مشاهده شود اما در بزرگسالان متداول نیستند. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر فصل سرد رخ می‌دهد و شدت آن‌ها متفاوت است. علایم مشابه سرماخوردگی به همراه درد عضلانی و بی حالی در حدی که بیمار توان بیرون آمدن از تخت را ندارد.

این ویروس‌ها معمولاً از طریق هوا یا عطسه گسترش می‌یابند .باور بر این است که این روش در فواصل نسبتاً کوتاه رخ می‌دهد. همچنین توسط تماس با سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با چشم یا دهان نیز ممکن است منتقل شود .همچنین فرد پیش یا در طی مدت زمانی که بیمار است می‌تواند سبب آلوده شدن دیگران شود.

ضرورت تزریق واکسن آنفلوانزا:

آنفلوآنزا بیماری‌ است متفاوت و بسیار جدی تر از سرماخوردگی که سالانه در مناطق مختلف جهان در گردش است و هر ساله با سویه‌های جدیدی نیز وارد کشورمان می‌شود. این امر باعث می‌شود که افراد ایمنی کافی در مقابل ابتلا به آن را حتی با سابقه تزریق در سال گذشته، نداشته باشند. پس لازم است این واکسن سالانه تزریق شود .

پیشگیری و درمان:

شستن مکرر دستان سبب کاهش خطر عفونت می‌شود، زیرا ویروس توسط صابون غیرفعال می‌شود .استفاده از ماسک تنفسی نیز مفید است .بجز رعایت اصول بهداشتی یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشکان در مورد پیشگیری از ابتلا به این ویروس تزریق واکسن است. بسیاری از واکسن‌ها تأثیر دوره‌ای دارند زیرا این ویروس تغییراتی در ساختار آنتی‌ژنی خود که ممکن است به صورت خفیف یا شدید باشد ایجاد می‌کنند. بهترین زمان برای تزریق واکسن اواخر فصل تابستان می‌باشد.

تزریق این واکسن باید قبل از شروع فصل سرما انجام شود. چرا که واکسن نیاز به دو هفته زمان دارد تا تاثیرگذار باشد. لذا توصیه می شود در فصول پاییز و زمستان واکسن تزریق نشود، چرا که تاثیری در جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا نخواهد داشت.

محمد سیاووشی_ عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور

پیوند های مفید