تقویم روز
امروز شنبه 16 آذر ماه 1398 ساعت 11:26 ق ظ

بهبود شاخص سزارین بار اول و کاهش مرگ و میر نوزادان در بیمارستان حکیم

مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم گفت: شاخص سزارین بار اول و کاهش مرگ و میر نوزادان در مرکز آموزشی، پژوهشی حکیم در سال 97 بهبود یافته است.

دکتر علی اصغر نوری افزود: حدود هشت هزار مورد زایمان در بلوک زایمان حکیم انجام شده است که متوسط پنج هزار و 200 مورد زایمان طبیعی  و درصد سزارین بار اول به کل زایمان ها به میزان 11 درصد بوده است.

وی در ادامه بیان کرد: درصد سزارین بار اول در سال 1394 به میزان 16 درصد بوده است که با اجرای سیاست های ترویج زایمان طبیعی به مقدار 11 درصد در سال 1397 کاهش داشته است.

دکتر علی اصغر نوری با بیان اینکه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم در سال قبل موفق به کسب رتبه برتر کشوری در ترویج زایمان طبیعی و سلامت مادر و نوزادشد،  تصریح کرد:  میزان مرگ ومیر نوزادان 8 در هر هزار تولد زنده در سال 1397بوده است که نسبت به  شاخص متوسط جهانی 19 و متوسط کشوری 11مرگ نوزاد در هر هزار تولد زنده ، نشان دهنده عملکرد مطلوب مرکز حکیم می باشد.

رییس مرکزآموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم درپایان در تشریح این موفقیت افزود: با اقدامات انجام شده از قبیل کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی، حضور پزشکان فوق تخصص نوزادان و متخصصین زنان بصورت مقیم ، تجهیز و توسعه بخش های NICU و LDR  های زایشگاه، برگزاری کارگاه های آموزشی احیاء و مراقبت نوزاد و بکار گیری پرستاران متبحر و علاقه مند در بخش NICU منجر به ارتقاء خدمات و شاخص های ترویج زایمان طبیعی شد.

 

پیوند های مفید