تقویم روز
امروز چهارشنبه 25 تیر ماه 1399 ساعت 21:44 ب ظ

آغاز هفته ملی مبارزه با دخانیات

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی نیشابور از برگزاری هفته ملی مبارزه با دخانیات با شعار «محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» خبر داد.

 دکتر محمدرضا داوریان در مصاحبه با وب دا گفت: روز جهانی بدون دخانیات، 31 ماه می مصادف با 11 خرداد و هفته ملی (12-6 خرداد) نام گذاری شده است و امسال ارتباط مصرف دخانیات با بیماری کرونا اهمیت آموزش های پیشگیرانه مرتبط با این موضوع را دوچندان کرده است.

رئیس مرکز بهداشت نیشابور در ادامه با رد برخی نظریات غلط مبنی بر بی خطر بودن دود قلیان و یا توتون های صنعتی به خاطر عبور از سطح آب، تصریح کرد: در شرایط فعلی که تبلیغات نقش موثری در انتخاب مردم ایفا می کنند، ممکن است برخی شرکت ها و یا حتی برندهای معروف و مرتبط با صنایع دخانی، برای جذب مشتری ترفندهای مختلف تبلیغاتی انجام دهند.

وی نام گذاری شعار ملی امسال را محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا عنوان کرد و به اهمیت تبلیغات در خصوص غلط بودن ترفندهای استفاده از دخانیات هشدار داد.

 دکتر داوریان در ادامه نقش اصحاب رسانه، به ویژه رسانه ملی را در آموزش های بهداشتی در مقابله با تبلیغات مرتبط با دخانیات را بسیار مهم ارزیابی و از آنان تحت عنوان شرکای سلامت در مبارزه با کرونا و دخانیات نام برد.

 سرپرست معاونت بهداشت در پایان، با بیان این که شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات با عنوان «محافظت از جوانان در برابر فریب کاری و ترفندهای صنایع دخانی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین در انها» است، نام روزهای هفته بدون دخانیات را به شرح زیر عنوان کرد:

1- سه شنبه 6 خرداد ۱۳۹۹« مصرف دخانیات عامل تشدیدکننده بیماری کرونا ویروس»

2- چهارشنبه 7 خرداد ۱۳۹9« ترک دخانیات یک ضرورت برای پیشگیری از بیماری کرونا ویروس»

3- پنجشنبه 8 خرداد ۱۳۹۹« محصولات نو پدید دخانی ، گمراه کننده و اعتیاد آور»

4- جمعه 9 خرداد ۱۳۹۹« صنعت دخانیات ، تهدیدی برای سلامتی همگانی»

5- شنبه 10 خرداد ۱۳۹۹« اماکن عمومی عاری از دخانیات حقی برای همه»

6- یکشنبه 11 خرداد ۱۳۹۹« نوجوانان و جوانان ، در تیرس صنایع دخانی»

7- دوشنبه 12 خرداد ۱۳۹۹« افزایش مالیات بر محصولات دخانی، راهکار جهانی کاهش مصرف»

 

 

 

 

 

پیوند های مفید