تقویم روز
امروز یکشنبه 11 خرداد ماه 1399 ساعت 21:51 ب ظ

عارضه دررفتگی لگن شایع‌ترین عارضه در بین نوزادان است

پروفسور رینهارد گراف در حاشیه کنفرانس بین المللی سونوگرافی مفصل هیپ نوزادان  گفت:عارضه دررفتگی لگن شایع‌ترین عارضه در بین نوزادان است که اگر به موقع تشخیص و درمان نگردد موجب مشکلات زیادی خواهد شد.

وی اظهار داشت: مهمترین مسئله این است که این عارضه در بین دختران شایع‌تر از پسران است و علت آن هنوز معلوم نیست.

پروفسور گراف بیان کرد: پیش از این هیچ امکانی برای تشخیص سریع آن وجود نداشته و حدود ۳۰ سال قبل روش تشخیص این عارضه از طریق سونوگرافی ابداع شد.

وی با اشاره به این که در بسیاری از کشورها امروزه این روش استفاده می‌شود و حتی شرکتهای بیمه آن را پوشش می‌دهند، خاطرنشان کرد: دولتها متوجه شده‌اند که هزینه پیشگیری از این عارضه یک سوم کمتر از درمان آن در آینده است و امروز این عارضه در اروپا ریشه کن شده و در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی طرح غربالگری دررفتگی لگن نوزادان گسترش پیدا کرده است.

کنفرانس بین المللی سونوگرافی مفصل هیپ نوزادان با حضور پروفسور رینهارد گراف متخصص ارتوپدی و صاحب سبک جهانی سونوگرافی هیپ نوزادان از اتریش، دکتر مهرزاد مهدی زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس انجمن رادیولوژی ایران، دکتر محمد شمس شرق فوق تخصص نوزادان از بیمارستان هیرزلندن زوریخ سوئیس، دکتر امین رازی علوم پزشکی مشهد، دکتر سید علی علمداران استاد و فوق تخصص رادیولوژی کودکان در تاریخ ٢١ آبان تا ٢٣ آبان ماه در مجتمع امیران برگزار می شود.

 

پیوند های مفید