تقویم روز
امروز پنج شنبه 31 مرداد ماه 1398 ساعت 05:56 ق ظ

مهمترین علت مرگ و میر در بیماران دیابتی، بیماری های قلبی عروقی است

مهمترین علت مرگ و میر در بیماران دیابتی، بیماری های قلبی عروقی است

دیابت یا بیماری قند(Diabetes Mellitus) یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. عدم کنترل مناسب قندخون و سطوح بالای آن در خون، عوارض کوتاه مدت و بلندمدت بسیار زیادی به دنبال دارد.

دیابت یک بیماری مزمن و پیچیده است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. در ایالات متحده، 8 درصد از افراد دچار این بیماری می باشند و میزان ابتلا به این بیماری رو به افزایش است. انتظار می رود که تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان از171 میلیون نفر در سال 2000 به 366 میلیون نفردر سال 2030 افزایش یابد.

مهمترین علت مرگ و میر در بیماران دیابتی، بیماری های قلبی عروقی است. مطالعات مختلف نشان داده اند که یک ارتباط آماری معنی دار بین وجود بیماری دیابت و بروز ایست قلبی وجود دارد. ایست قلبی عبارت از توقف ناگهانی انقباضات موثر قلبی است که یک شرایط بسیار خطرناک می باشد. احیاء قلبی ریوی یک روش پزشکی اورژانسی برای بیمارانی است که از ایست قلبی رنج می­ برند. در این روش اورژانسی، قلب و ریه ها با فشار دستی قفسه سینه مجبور به فعالیت می­شوند. احیاء قلبی ریوی زمانی مورد استفاده قرار می­گیرد که قلب توانایی پمپاژ خون خود را از دست داده باشد. سالانه 250000 نفر در ایالات متحده در اثر ایست قلبی جان خود را از دست می­دهند. علی‌رغم تلاش های وسیع جهت درمان، ایست قلبی با بقای کمی همراه است و کمتر از 20 درصد این بیماران تا ترخیص از بیمارستان زنده می‌مانند.

در مطالعه ای که اخیراً در مورد ارتباط بین دیابت و بقای ناشی از احیای قلبی ریوی انجام گرفت، در میان 80 مورد احیای انجام گرفته، 25 درصد بیماران دچار دیابت بودند. در مورد میزان بازگشت گردش خون خودبه‌خودی (موفقیت اولیه احیای قلبی ریوی)، بازگشت گردش خون خودبه‌خودی در 9 مورد از 21 بیماری که دچار دیابت بودند (9/42 درصد) برقرار شد. میزان بازگشت گردش خون خودبه‌خودی در بیمارانی که دیابت نداشتند 0/61 درصد بود. نسبت شانس بازگشت گردش خون خودبه خودی در بیماران دیابتی تحت احیای قلبی ریوی، 2 برابر کمتر از بیماران غیر دیابتی است. بقای 24 ساعته در 4 مورد (0/19 درصد) از بیماران دیابتی و 26 مورد از بیماران غیردیابتی (1/44 درصد) وجود داشت. دیابت باعث می شود که نسبت شانس بقای 24 ساعته در بیماران تحت احیای قلبی ریوی، 34/3 برابر کمتر شود. مطالعات زیادی در سال های اخیر در مورد ارتباط بین دیابت و بقای ناشی از احیای قلبی ریوی انجام شده و نتایج مشابه به دست آمده است. با توجه به نتایج حاصل از این تحقیقات و وجود ارتباط بین دیابت و بیماری های قلبی، بیماران دیابتی باید آموزش های صحیح در مورد عوارض عدم کنترل درازمدت قندخون (از جمله عوارض قلبی عروقی) دریافت کنند.

نتایج حاصل از این مطالعه در مجله Journal of Cardiovascular and Thoracic Research به چاپ رسیده و از طریق لینک زیر قابل دریافت می باشد:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5670341/pdf/jcvtr-9-175.pdf

علی موحدی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

پیوند های مفید

www.3dots.ir