تقویم روز
امروز سه شنبه 1 مرداد ماه 1398 ساعت 17:35 ب ظ

عوارض بی حسی نخاعی در سزارین

عوارض بی حسی نخاعی در سزارین

امروزه در اكثر نقاط دنيا بيشترين روش بیهوشی مورد استفاده در سزارين بيهوشي منطقه اي (اپيدورال يا اسپاينال) مي باشد.

بی حسی آنستزی رژیونال یا منطقه ای به روشی گفته می شود که در آن از ماده بي حسي در كنار طناب نخاعي استفاده مي شود كه قسمت تحتانی بدن بی حس و بی درد می گردد.

در بی حسی بر خلاف بیهوشی عوارضی مانند احتمال برگشت محتویات معده و ورود آن‌ها به ریه (آسپیراسیون)، درد بعد از عمل، گیجی پس از بیهوشی و عدم امکان ارتباط فوری با نوزاد، احتمال رسیدن بلافاصله برخی از داروهای بیهوشی به جنین و بی‌حال متولد شدن نوزاد و عوارض ناشی از آن را ندارد.

اين روش موجب مي شود كه مادر در اتاق عمل ھوشيار باشد و ھنگام تولد  صدای كودك خود را بشنود و او را مشاھده نمايد. اما در حین عمل جراحی مادر دردی را احساس نمی کند و عمل جراحی و مراحل آن را نمی بیند. در این روش تماس پوستی بین مادر و نوزاد وی برقرار می‌شود. این مسئله به ایجاد و تقویت ارتباط عاطفی بین مادر و فرزند کمک می‌کند.

شایع‌ترین عارضه پس از بی‌حسی سردرد وضعیتی است. این سردرد با دراز کشیدن کمتر می‌شود. برای کاهش شدت سردرد توصیه می‌شود، مایعات به مقدار کافی و فراوان استفاده کنید و استفاده از مایعات کافئین دار مانند قهوه و نسکافه در کاهش سردرد مؤثر است. بی‌حرکت ماندن مادر پس از عمل به کاهش سردرد کمک می‌کند. کمردرد نیز می‌تواند ناشی از تغییرات بارداری، وضعیت خوابیدن بیمار روی تخت و نقل‌وانتقال بیمار و خود زایمان باشد. ایجاد کمردرد به خاطر ورود سوزن باریک به ناحیه، خیلی نادر است.

کیانا بابایی

عضو هیئت علمی گروه پرستاریدانشگاه علوم پزشکی نیشابور

پیوند های مفید

www.3dots.ir