تقویم روز
امروز پنج شنبه 30 خرداد ماه 1398 ساعت 20:26 ب ظ

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن( co)

علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن( co)

مسمومیت حاد با گاز co (منواکسید کربن) شایعترین علت مرگ ناشی از مسمومیت در کشورهای صنعتی و رو به رشد به ویژه در فصل زمستان می باشد. و در اثر سوختن و احتراق ناقص کربن موجود در مواد نفتی، روغن ها و چوب تولید می شود.

گاز بی رنگ، بی بو، بدون مزه و غیر تحریکی است و به همین دلیل در غلظت های بالا و کشنده وجود آن تشخیص داده نمی شود. در دود ناشی از آتش سوزی ها،دود اگزوز اتومبیل، موتورهایی که با سوخت فسیلی کار می کنند، بخاری نفتی یا گازی، کوره ها و دیگ شوفاژخانه ها یافت می شود.

علایم:

مسمومیت با گاز منواکسید کربن، می تواند طیف وسیعی از علایم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود. بسیاری از این علایم شبیه به علایم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا، دچار سرماخوردگی شده اند و سعی در خوابیدن می کنند.

 ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا و گاستروانتریت(اسهال و استفراغ)، بروز مسمومیت در افراد را نشان می دهد. ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید، حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی، سردرد، عدم کامل تعادل در راه رفتن، درد قفسه سینه، سنکوب، نارسایی کلیه در تماس بیش از 12 ساعت، از علایم مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

علت مرگ در مسمومیت با منواکسید کربن، دیس ریتمی قلبی است (ایست قلبی)، چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

علایم مراحل پایانی و نزدیک به مرگ، کبودی دست، دور لب ها و نوک انگشتان و تنگی نفس است و تمامی افراد در معرض خطر قرار دارند ولی کودکان، زنان باردار و سالمندان جزو گروه آسیب پذیر هستند و علایم مسمومیت در آنها سریع و با شدت بیشتری ایجاد می شود.

همچنین غلظت گاز منواکسید کربن در فضای اتاق در ایجاد مسمومیت بسیار موثر است.

چگونگی برخورد با افراد مسموم شده با گاز منواکسید کربن:

1.فرد مسموم را از فضای آلوده به هوای آزاد منتقل کنید.

2. یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید.

3. در صورت امکان به فرد مسموم شده اکسیژن دهی شود.

4. باز نگه داشتن راه های هوایی و تماس با اورژانس.

محمد رضا آریائی فر

عضو هیئت علمی گروه پرستاریدانشگاه علوم پزشکی نیشابور

پیوند های مفید

www.3dots.ir