تقویم روز
امروز یکشنبه 11 خرداد ماه 1399 ساعت 20:08 ب ظ

مدیرگروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد گفت:

مادران باردار و شیرده نگران کرونا نباشید ؛ استرس وضعیت را دشوارتر می کند

مدیر گروه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در گفتگو با وبدا گفت: با شیوع گسترده ویروس کرونا در سطح جهان زنان باردار نگران قرار گرفتن در معرض این ویروس و تأثیر منفی آن روی جنین‌شان نباشند.

دکترمحمد آذینی، خاطرنشان کرد: بنا به تحقیق جدیدی که در مجله "Frontiers in Pediatrics"  انتشار یافته است، به نظر نمی‌رسد که "کرونا ویروس" هنگام تولد، از مادر به نوزاد منتقل شود.

وی با اشاره به این که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بیماری کروناویروس (COVID - 19) باعث عوارض جانبی شدید در نوزادان می شود یا می‌تواند در حالی که نوزاد در رحم است به کودک منتقل شود، وجود ندارد افزود: البته انتقال به کودک شیرخوار از طریق تماس نزدیک با مادری که کووید-۱۹ در او تأیید شده، گزارش شده و تصور می‌شود که انتقال عمدتاً از طریق ذرات تنفسی تولید شده هنگام سرفه یا عطسه‌ فرد مبتلا باشد.

مدیرگروه سلامت روان در ادامه افزود: با توجه به این تحقیق در سری موارد محدودی که تا به امروز گزارش شده است، هیچ شواهدی از وجود ویروس در شیر مادران مبتلا به کووید -۱۹ یافت نشده است. با این حال مادران و زنان باردار باید مرتباً دستان خود را بشویند ، از تماس با افراد آلوده و مشکوک دوری کنند و از سفر نیز بپرهیزند.

دکتر آذینی خطاب به مادران باردار و شیرده گفت: نگران نباشید! ضعیف تر بودن سیستم ایمنی بدن شما به این معنا نیست که بدون شک کرونا خواهید گرفت، بلکه منظور ما جدی گرفتن مراقبت های بهداشتی است، به همین سبب وقتی می گوییم که مادران باردار در گروه پرخطر ویروس کرونا هستند فقط منظور ما این است که باید بیش از سایرین به رعایت بهداشت توجه داشته باشید.

مدیر گروه سلامت روان با اشاره به اینکه استرس شرایط را بدتر می کند! گفت : اولین و مهمترین توصیه ما برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا در مادران باردار و شیرده حفظ آرامش و دوری از استرس است.

دکتر آذینی در ادامه به مادران باردار و شیرده توصیه کرد از روش های زیر برای حفظ آرامش خود استفاده نمایند:

  • اگر عامل استرس شما اخبار و حوادث روزمره است ، دیگر آنها را دنبال نکنید.
  • اخبار را از منابع معتبر و رسمی پیگیری کنید و به شایعات بی اساس توجه نکنید.
  • ذهن خودتان را به اخبار مثبت ، خرید وسایل نوزاد ، چیدمان اتاق نوزاد و ... معطوف کنید.
  • انجام فعالیت هایی که باعث آرامش می شود (کمک به دیگران ،  ورزش ، عبادت ، بازی و تفریح و ...)
  • با تفکرات مثبت و قوی ، سیستم ایمنی بدن خود را قوی نگه داریم.
  • نگذارید روزهای تکرار نشدنی بارداری تان را اخبار منفی و استرس های بیش از حد خراب کند.

دکتر آذینی در پایان به مادران باردار و شیرده توصیه نمود: نیازی به ترس و اضطراب نیست!!!  یادتان باشد که وقتی استرس دارید، فرشته دلبندتان نیز این استرس را حس خواهد کرد و بدون شک داشتن مادری آرام و خوشحال را به مادری پر استرس ترجیح می دهد.

وی در پایان یادآور شد: آمادگی سربازان مدافع سلامت و همکاری و همدلی مردم و عدم توجه به شایعات بی اساس، این بحران را کنترل خواهد کرد.

 

پیوند های مفید